Velká Cena Ázer…Evropy ?!

20. června 2016 v 16:36 | S-fan |  Na chvíli vážně
Je s podivem, že Velkou Cenu Evropy hostí Ázerbajdžán, země, která v Evropě leží sotva svou malou částí. Holt peníze a vliv jsou mocnější a s přepsáním geografických map nemají nejmenší problém. Co nám Velká Cena Evropa, premiérově v Baku, nabídla?

http://f1fanline.blog.czHamiltonova procházka tratí
Lewis Hamilton před začátkem víkendu prohlásil, že simulátor F1 je jenom taková horší PC hra. On asi panáček trochu pozapomněl, že simulátor slouží hlavně pro inženýry, a ne aby si jezdec zahrál hru. Lewis se tak na něj vykašlal a protože je to asi talent, tak se rozhodl vynechat tradiční procházku trati.

Zvlášť u zcela nového okruhu docela nezvyklý tah, ale Lewisovi vycházel, poměrně suverénně ovládl všechny tři volné tréninky a málokdo pochyboval o jeho připravenosti pro kvalifikaci. Ale jezdit tréninky v trochu volnějším tempu a kvalifikaci na limitu je trochu něco jiného a tak jsme mohli vidět Lewise jak nestíhá svému kolegovi a až nezvykle často vyjíždí mimo trat' a blokuje kola. Jedno dokonce zablokoval tak moc, až mu ho Pirelli vyměnili - náhodou to bylo kolo ze sady, kterou použil v Q2, čili na ní musel odstartovat do závodu.

V tom měl převahu jednoznačně nejrychlejšího vozu, ale plně toho evyužil a dokončil jen na 5. pozici. K tomu mu napomohlo, že si nějak přenastavil displej a ovladače na volantu a bez pomoci, které se kvůli pravidlům nedočkal, si nevěděl rady jak nastavení vrátit do původní polohy. Příště si snad nehrát na vševědoucího a přidat trošku pokory :-)Alonsův ručník
Fernando Alonso se po prvním tréninku, kde obsadil pěkné 4. místo, nechal slyšet, že ještě neukázal vše, co on a jeho vůz umí. No, v kvaldě to moc nevyšlo a do závodu se kvalifikoval jako 14. Jeho týmový kolega ale až jako 19.
Jenson Button se ovšem v závodě prokousal výše v pořadí a dostal se hned za Fernanda. Pak se odhodlal zaútočit a dokonce jej předjet. Aby toho nebylo na Fernanda Alonsa málo, jen pár kol na to se mu porouchala "převodovka" a musel odstoupit. Už potřetí ze sedmi závodů.

Shodou okolností to bylo vždy, když byl Jenson Button před ním a on neměl šanci jej znovu dostihnout a předjet. Jó, na mistra si nikdo vyšlapovat nebude a předjíždí ho jen, když má poruchu, nebo si omylem vypne motor hraním si s tlačítky na volantu. Bojovník a srdcař za 40 miliónů ročně k pohledání.

Nuda v Baku
V premiérové Velké Ceně Evropy v Ázerbajdžánu slavil vítězství Nico Rosberg před Sebastianem Vettelem a Sergiem Perezem, ale závod jako takový stál zkrátka za prd. Holt, ono vystavět trať uprostřed města kolem dvou kilometrové, rovné dálnice není asi to nejlepší. Vozy zde sice dosahují rychlostí přes 360 km/h (podle Williamsu až 378 km/h v kvalifikaci :-O ), ale jet rychle po rovině zvládne hodně lidí, a F1 by měla být hlavně o rychlosti v zatáčkách.

V Baku vystavěli na jednu stranu úzkou trať, lemovanou betonovou zdí, která toho moc neodpustí a na tu druhou zatáčky s vyasfaltovanou únikovou zónou pro 3 vozy najednou. Městská trat' se zkrátka nedá postavit na zelené louce, ale musí se přizpůsobit profilu města a ten má Baku opravdu nudný.

Ještě horší to bylo s atmosférou. Pro Baku se prodávalo cca 30 000 lístků na tribuny, kam ale zmizely opravdu netuším. Poloprázdné tribuny a žádní fanoušci kolem trati byla smutná realita tohoto žávodního víkendu. Samotný závod díky profilu trati nabídl spoustu předjíždění (čti objíždění s DRS na 2km dlouhé rovince), ale znudil mne tak, že jsem se přistihl přepínat záložky v prohlížení a brouzdat bezcílně po internetu.

Druhou šanci by si trat' asi zasloužila, stejně jako Rusko, které po prvním příšerném závodě nabídlo ten druhý velice zajímavý, ale osobně by mi vyřazení Baku nevadilo ani v nejmenším.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 WaclawH | E-mail | 17. ledna 2017 v 18:58 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na f1fanline.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

2 WaclawV | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 13:45 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama